
Pierwsza pomoc w przypadku skaleczenia
Jak powstaje skaleczenie ?
Skaleczenie powstaje w wyniku przerwania ciągłości skóry, przy której utrata krwi jest zazwyczaj niewielka. W miejscu zranienia u każdej zdrowej osoby tworzy się skrzep i bardzo rzadko miejsce skaleczenia wymaga uciśnięcia. Ale zawsze miejsce skaleczenia wymaga oczyszczenia i ochrony przed zakażeniem.
Objawy skaleczenia
Zwykle pojawia się niewielkie krwawienie i zaczerwienienie. Może również wystąpić obrzęk i ból w okolicy zranionego miejsca, oraz gorączka.
Czego nie robić ?
Nie wolno używać waty ani ligniny do opatrywania ran.
Co zależy zrobić w przypadku skaleczenia ?
Należy umyć i zdezynfekować skaleczone miejsce, oraz założyć na małe skaleczenie plaster z opatrunkiem. Jeżeli utrzymuje się krwawienie to należy ucisnąć skaleczone miejsce i je zabandażować. Należy pamiętać o tym, iż każde poważne zranienie musi być obejrzane i opatrzone przez lekarza. Głębokie skaleczenia, które często są zanieczyszczone ziemią mogą wymagać podania anatoksyny tężcowej.
Na zajęciach prowadzonych w „Szkole dla Rodziców” w Poznaniu omawiane są zasady udzielania pierwszej pomocy. Zajęcia prowadzone są Klinice Neonatologii UM w Poznaniu, wstęp wolny; więcej informacji znajdziecie Państwo w Szkole dla Rodziców.
Na pytania związane z udzielaniem pierwszej pomocy w przypadku oparzenia odpowiedzi udzieli dr Adam Maciej Pietrzyk, specjalista anestezjolog i specjalista medycyny ratunkowej na filmie: pierwsza pomoc cz.6 – skaleczenie:
|
![]() |
Dla Rodziców