Pierwsza pomoc cz.6 – skaleczenie

pierwsza pomoc - skaleczenie

Pierwsza pomoc w przypadku skaleczenia

Jak powstaje skaleczenie ?

Skaleczenie powstaje w wyniku przerwania ciągłości skóry, przy której utrata krwi jest zazwyczaj niewielka. W miejscu zranienia u każdej zdrowej osoby tworzy się skrzep i bardzo rzadko miejsce skaleczenia wymaga uciśnięcia. Ale zawsze miejsce skaleczenia wymaga oczyszczenia i ochrony przed zakażeniem.

Objawy skaleczenia

Zwykle pojawia się niewielkie krwawienie i zaczerwienienie. Może również wystąpić obrzęk i ból w okolicy zranionego miejsca, oraz gorączka.

Czego nie robić ?

Nie wolno używać waty ani ligniny do opatrywania ran.

Co zależy zrobić w przypadku skaleczenia ?

Należy umyć i zdezynfekować skaleczone miejsce, oraz założyć na małe skaleczenie plaster z opatrunkiem. Jeżeli utrzymuje się krwawienie to należy ucisnąć skaleczone miejsce i je zabandażować. Należy pamiętać o tym, iż każde poważne zranienie musi być obejrzane i opatrzone przez lekarza. Głębokie skaleczenia, które często są zanieczyszczone ziemią mogą wymagać podania anatoksyny tężcowej.

Na zajęciach prowadzonych w „Szkole dla Rodziców” w Poznaniu omawiane są zasady udzielania pierwszej pomocy. Zajęcia prowadzone są Klinice Neonatologii UM w Poznaniu, wstęp wolny; więcej informacji znajdziecie Państwo w Szkole dla Rodziców.

Na pytania związane z udzielaniem pierwszej pomocy w przypadku oparzenia odpowiedzi udzieli dr Adam Maciej Pietrzyk, specjalista anestezjolog i specjalista medycyny ratunkowej na filmie: pierwsza pomoc cz.6 – skaleczenie:

 

Zapisz się na newslettera-otrzymasz za darmo ebooka o procedurach w neonatologii
Standard Świadczenia Usług Medycznych "Neonatologia"
Po prawej stronie wpisz swój adres e-mail i kliknij DOSTĘP ZA DARMO. Otrzymasz wtedy darmowego ebooka o obowiązujących aktualnie standardach świadczenia usług medycznych z zakresu neonatologii. Życzymy miłej lektury.

, ,

KONTAKT

Kontakt możliwy jest przez Twittera lub FeedBurnera. Poniżej proszę wybrać ikonę :

Comments are closed.