Pierwsza pomoc cz.9 – zatrzymanie krążenia i oddychania

Pierwsza pomoc w przypadku zatrzymania krążenia i oddychania

Na szczęście zatrzymanie krążenia i oddychania zdarza się u noworodka rzadko. Ale niestety jest to stan skrajnie ciężki, wymagający natychmiastowego działania ze strony osób trzecich. Gdy tylko zauważymy, iż dziecko nie rusza się, nie oddycha i nie reaguje na żadne bodźce zewnętrzne, to można z prawie 100% pewnością założyć, że właśnie doszło stanu zatrzymania krążenia i oddychania.

Co należy zrobić w takim wypadku ?

Gdy tylko stwierdzimy, że u dziecka doszło do zatrzymania krążenia i oddychania, to należy niezwłocznie rozpocząć resuscytację – czyli należy podjąć oddech zastępczy i wykonać pośredni masaż serca.

Na zajęciach prowadzonych w „Szkole dla Rodziców” w Poznaniu omawiane są zasady udzielania pierwszej pomocy. Zajęcia prowadzone są Klinice Neonatologii UM w Poznaniu, wstęp wolny; więcej informacji znajdziecie Państwo w Szkole dla Rodziców.

Jak powinna wyglądać tak resuscytacja ? Jak wykonać oddech zastępczy i pośredni masaż serca ? Na pytania związane z udzielaniem pierwszej pomocy w przypadku zatrzymania krążenia i oddychania odpowiedzi udzieli dr Adam Maciej Pietrzyk, specjalista anestezjolog i specjalista medycyny ratunkowej na filmie: pierwsza pomoc cz.9 – zatrzymanie krążenia i oddychania:

Zapisz się na newslettera-otrzymasz za darmo ebooka o procedurach w neonatologii
Standard Świadczenia Usług Medycznych "Neonatologia"
Po prawej stronie wpisz swój adres e-mail i kliknij DOSTĘP ZA DARMO. Otrzymasz wtedy darmowego ebooka o obowiązujących aktualnie standardach świadczenia usług medycznych z zakresu neonatologii. Życzymy miłej lektury.

, ,

KONTAKT

Kontakt możliwy jest przez Twittera lub FeedBurnera. Poniżej proszę wybrać ikonę :

Comments are closed.