Pierwsza pomoc cz.5 – oparzenie skóry

oparzenie skóry

Pierwsza pomoc w przypadku oparzenia.

Uraz termiczny czyli oparzenie skóry zdarza się najczęściej kiedy dziecko zaczyna samodzielnie chodzić, ale również problem ten (chociaż na szczęście stosunkowo rzadko) może dotyczyć noworodków.

Oparzenie może być spowodowane działaniem ciepła, energii elektrycznej, promieni jonizujących lub różnych środków chemicznych. Stopień uszkodzenia zależy od rodzaju działającego czynnika, jego siły oraz czasu działania na tkanki. Klasyfikacja oparzeń opiera się na rozległości oparzonej powierzchni ciała oraz głębokości powstałych uszkodzeń spowodowanych oparzeniem. Dlatego oparzenia dzielimy na: oparzenia lekkie, średnie i ciężkie. Ciężkie oparzenia mogą być powodem powstania tzw. choroby oparzeniowej – będącej bardzo ciężkim stanem, współistniejącym z niewydolnością wielonarządową, wstrząsem hipowolemicznym, zakażeniem rany oparzeniowej, które prowadzą do rozwoju sepsy.

Klasyfikacja oparzeń

W zależności od rozległości oparzonej powierzchni ciała i głębokości samego oparzenia oparzenia klasyfikujemy jako lekkie, średnie i ciężkie. Do samej oceny wielkości oparzonej powierzchni stosowana jest tak zwana reguła dziewiątek, według której u noworodka głowa stanowi 22% powierzchni ciała, każda z kończyn górnych po 9,5% powierzchni ciała, każda z kończyn dolnych po 14% powierzchni ciała, przód tułowia 30%, tył tułowia 30% oraz krocze 1% powierzchni ciała. Oceniając rozległość oparzenia sumujemy wartości i w ten sposób otrzymujemy procent oparzonej powierzchni ciała.

Jak powinna wyglądać pierwsza pomoc udzielana w przypadku oparzenia ?

Na zajęciach prowadzonych w „Szkole dla Rodziców” w Poznaniu omawiane są zasady udzielania pierwszej pomocy. Zajęcia prowadzone są Klinice Neonatologii UM w Poznaniu, wstęp wolny; więcej informacji znajdziecie Państwo w Szkole dla Rodziców.

W przypadku oparzeń duże znaczenie dla dalszego rokowania ma właściwie udzielona pierwsza pomoc. Dlatego pierwszą czynnością jest rozebranie dziecka z ubrania, powinno się użyć nożyczek aby nie ściągać ubrania przez głowę. Należ natychmiast schłodzić miejsce oparzenia zimną wodą oraz nałożyć suchy opatrunek z gazy opatrunkowej i udać się do szpitala.

Na pytania związane z udzielaniem pierwszej pomocy w przypadku oparzenia odpowiedzi udzieli dr Adam Maciej Pietrzyk, specjalista anestezjolog i specjalista medycyny ratunkowej na filmie: pierwsza pomoc cz.5 – oparzenie:

oparzenie skóry, oparzenie skóry, oparzenie skóry, oparzenie skóry, oparzenie skóry, oparzenie skóry, oparzenie skóry, oparzenie skóry, oparzenie skóry
Zapisz się na newslettera-otrzymasz za darmo ebooka o procedurach w neonatologii
Standard Świadczenia Usług Medycznych "Neonatologia"
Po prawej stronie wpisz swój adres e-mail i kliknij DOSTĘP ZA DARMO. Otrzymasz wtedy darmowego ebooka o obowiązujących aktualnie standardach świadczenia usług medycznych z zakresu neonatologii. Życzymy miłej lektury.

, , ,

KONTAKT

Kontakt możliwy jest przez Twittera lub FeedBurnera. Poniżej proszę wybrać ikonę :

Comments are closed.